Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozhovor s Lukášem Fuksou

9. 8. 2017

Rozhovor Haló novin s Lukášem Fuksou, kandidátem KSČM pro volby do Poslanecké sněmovny v Libereckém kraji

Voda by se měla vrátit do našich rukou

Je vám teprve 31 let, patříte tedy k nejmladším kandidátům do sněmovny. Proč jste se rozhodl vstoupit do KSČM?

No, u mě byla volba jednoduchá. Vyrůstal jsem v prostředí, ve kterém se hodně probíralo politické dění i scéna. Nehledě na to, že můj otec se angažoval v městském národním výboru, a to ještě ve vodohospodářském odvětví. Já sám si rád povídám s lidmi v mém okolí o jejich každodenních strastech. Tyto informace vstřebávám a snažím se je přetlumočit na Zastupitelstvu města Nový Bor.

Máte již nějakou zkušenost s politikou?

V politické sféře jsem teprve začátečník. Prozatím mám jen zkušenost na městském zastupitelstvu, ale každý musí nějak začít. Myslím si, že zastupitelstvo je dobrý start.

Můžete se čtenářům představit? Co děláte v civilním životě?

V civilním životě pracuji v Severočeských vodárnách jako diagnostik vodovodní sítě. To v překladu znamená člověk, který pátrá po ztrátách vody na řadu. Určitě lidé někdy spatřili osobu, která s hydrofonem a sluchátky chodí po ulicích měst a obcí a naslouchá šumění vody. Samozřejmě to není má jediná pracovní činnost. Patří k tomu i trasování vodovodních řadů a přípojek, což znamená určení pozice vodovodu, aby se na něj mohl připojit například nový vlastník novostavby. Náplní mé práce jsou i další činnosti.

Jednotlivé politické strany už zahájily kampaň. Jaké z ní máte pocity? Co lidi nejvíce zajímá? Jak na vás, jako kandidáta KSČM, reagují?

Pocity mám vesměs kladné. Spousta politických stran má program zaměřený na sociální sféru, což se v některých bodech velmi podobá našemu programu. Bude záležet jen na voličích, které zainteresované straně dají přednost. Myslím si, že nerozhodný volič by si měl říci, jaká strana dovršila své politické sliby předkládané občanům České republiky. Reakce na mou osobu, jako kandidáta za KSČM, jsou kladné i záporné. Spíše ale převažují kladné reakce.

Co bude podle vás hlavní téma podzimních voleb?

V médiích se hodně probírá snižování či zvyšování daní. Jedním z bodů našeho volebního programu je ekonomika pro lidi, to znamená daňová úleva lidem s nízkými příjmy, zavedení daňového paušálu u malých příjmů. Prostě celkové zjednodušení daňového systému.

Pokud byste uspěl, v jakém výboru byste chtěl pracovat? Jaké oblasti byste se chtěl věnovat?

Ocenil bych, kdybych mohl pracovat ve výboru, který se zajímá o vodohospodářství, zejména navrácení vodárenského majetku do vlastnictví měst a obcí. Přece jen k vodě mám kladný vztah.

Co byste si vy osobně dal jako hlavní cíl? Čeho byste chtěl jako poslanec dosáhnout?

Jak jsem již uvedl, mým hlavním cílem je navrátit vodu do našich rukou. Chtěl bych dosáhnout především splnění všech bodů našeho volebního programu.

Jaký je podle vás největší problém Libereckého kraje? Myslíte si, že byste mohl z pozice poslance pomoci některé problémy kraje vyřešit?

Největším problémem je určitě, jako v každém kraji, doprava, zdravotnictví a sociální oblast. Pevně věřím, že z pozice poslance se určitě dá daná problematika v našem kraji vyřešit nebo zlepšit.

Jak hodnotíte nynější koaliční vládu? Kde vidíte největší zápory, a naopak, za co byste ji pochválil?

K vládě jako takové nemám nijak vyhrazený názor, protože nepreferuji ani jednu z koaličních stran.

Začíná se také hojně debatovat o volbě prezidenta. Koho byste na Hradě rád viděl?

Na prezidentském postu bych spíše uvítal člověka tak říkajíc z lidu. Měl by to být člověk, který by dobře reprezentoval Českou republiku a preferoval zájmy občanů nad zájmy vlastními. Myslím, že už je doba, kdy lidé nechtějí mít za prezidenta různé zbohatlíky a oligarchy, protože krásný úsměv a oblek v této funkci nestačí.

Jana DUBNIČKOVÁ

Haló noviny 9. 8. 2017